Един от основните фактори за определяне на екологичния отпечатък на пивоварната индустрия е генерирането и изхвърлянето на отпадъци през целия жизнен цикъл на продукта. Целите, които си поставя българската индустрия, са за нулев отпадък, който да се депонира, а всичко да се използва повторно в процеса на производство на бира или в друго производство. Пивоварните насочват усилията си към увеличение на трайността на суровините, правилният им подбор и оптимизиране на тяхната употреба и потенциалното им вторично използване.
За да стигнат до нулев отпадък от производството си, пивоварите преминават през няколко етапа на анализ и конкретни действия. На първо място се прави оценка на различни потоци от отпадъци – в кой етап от производството идват, свързани ли са с някоя от суровините и т.н. След като се направят характеристиката и измерването при отделните операции, данните се използват за работа с доставчиците и клиентите, за да се идентифицират възможностите за премахване тези отпадъчни потоци. Ако това не е възможно, се търсят възможности за намаляване, повторна употреба или рециклиране („трите“ R на кръговата икономика – reduce, reuse, recycle).
Всички отпадъци от производствения процес, като например зърнени продукти или отпадъчни дрожди са 100 % повторно използваеми в земеделието, фармацевтиката и козметичната индустрия. Зърната от пивоварните процеси са особено ценни. Едно от приложенията им е като храна за животни във ферми. Бирената мая е с високи хранителни стойности, използва се като хранителна добавка, пробиотик и за подпомагане на храносмилането. Това я прави идеална за производството на храна за котки и кучета. Етанолът пък също може да се отделя от отпадъците бира и се преобразува в гориво за транспорт. Други отпадъци, като стъкло, метал, хартия и картон, фолиа или дърво (транспортни палети) се предават в специализирани компании, за да бъдат рециклирани.
Добра практика от международния обмен за зелена устойчивост
Етанолът, генериран от производството на бира, е ефективен източник на въглерод, който може да се използва за пречистване на битови отпадъчни води. Процесът се нарича денитрификация.
Етанолът помага за отстраняване на азота от отпадъчни води, като действа като източник на храна за микроскопични бактерии, които превръщат нитрата в безвреден азотен газ. Боулдър е град в Колорадо, Съединени американски щати, административен център на окръг Боулдър. Благодарение на сътрудничеството си със Златната пивоварна на Molson Coors Beverage Company (собственик и на пивоварна ,,Каменица“ АД) отпадните води на града се третират и пречистват по тази технология. Пивоварната захранва с отпадъчен от производството си етанол пречиствателната станция на града и по този начин от една страна намалява своя екологичен отпечатък, а от друга – помага за управлението на отпадъчните води на града.
Виртуален тур в пивоварната можете да намерите тук.
Полезни връзки: