Зелената трансформация в пивоварния бранш

На 28 ноември 2024 г. в "Интерпред-СТЦ" в София се проведе второ издание на конференцията "Зелена трансформация: Кръгова икономика и устойчиво развитие - хора, материали бизнес модели", организирана от сп. Enterprise, Българската стопанска камара (БСК) и Enterprise Europe Network.

Във втория панел на конференцията се проведе дискусия за депозитната система и зелената трансформация в опаковките. В дискусията участваха Елеонора Юрукова - държавен експерт в ,Дирекция "Управление на отпадъците и опазване на почвите", МОСВ, Валери Говедаров - мениджър" Устойчивост и кръгова икономика," Kaufland България, Ивана Радомирова - член на УС на БСК, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите в България (СПБ) и учредител на "Пластик Пакт България", Жана Величкова - изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБНБ) и учредител на "Пластик Пакт България". Модератор на дискусията беше Яна Иванова - изпълнителен директор на Сдружение "Храни и напитки България" и учредител на "Пластик Пакт България".

Елеонора Юрукова коментира, че в момента се работи по законодателната рамка за управлението на отпадъците, обхванати от депозитната система. Очаква се работната група да излезе с предложение през 2025 г., а целта е до 2026 г. системата да заработи. По думите ѝ, МОСВ няма да участва в управлението на депозитния оператор, а ще е контролен орган. Бизнесът ще поеме финансовата част за изграждането на необходимата инфраструктура.

В тази връзка Ивана Радомирова посочи, че първоначалната инвестиция, без да се купуват машините за връщане на депозитни опаковки, вкл. с необходимия софтуер, ще е за поне 65 млн. лева. Всяка опаковка, за която е платена продуктова такса, ще излиза на пазара с уникален код и ще може да бъде проследена на пазара от излизането ѝ от производственото звено до оползотворяването ѝ. По данни на Съюза на пивоварите, през 2023 г. на пазара са пуснати 324,1 млн. бирени кенове, 148 млн. PET бутилки 1-2 л., 20,6 млн. стъклени бутилки 330 мл и 11,8 млн. стъклени бутилки 500 мл. Съгласно регламентите на ЕС стъклените бутилки ще се третират по специален начин с цел многократна употреба, заради което при тях потокът ще е по-различен. Ако в момента в България ротацията на тези бутилки е до 3 пъти, в Словакия например е 15 пъти, коментира Ивана Радомирова. С увеличаването на ротациите ще се спести огромно количество стъкло.